Wśród popularnych materiałów budowlanych na jednym z pierwszych miejsc znajduje się beton. To kompozyt, który składa się z cementu zmieszanego w odpowiednich proporcjach z wodą i kruszywem. We współczesnym budownictwie używany jest nie tylko beton konstrukcyjny, ale także beton architektoniczny. Zobaczmy, jakie są możliwości jego wykorzystania.
Różnice między betonem konstrukcyjnym a architektonicznym
Do produkcji betonu architektonicznego i konstrukcyjnego (nazywany jest on także betonem towarowym) używa się różnych rodzajów cementu. Beton architektoniczny powstaje z cementu hutniczego. Pozwala on na uzyskanie betonu, który ma jasny i w miarę jednolity kolor. Aby beton architektoniczny miał lepsze właściwości, na etapie produkcji oprócz cementu, wody i kruszywa dodaje się także plastyfikatory i upłynniacze. Pozwala to na zmniejszenie ilości wody dodawanej do mieszanki. Na koniec powstaje więc beton architektoniczny, który jest materiałem bardzo plastycznym i łatwym w obróbce.
Możliwości wykorzystania we wnętrzach
Beton architektoniczny to bardzo modny, coraz częściej wykorzystywany przez projektantów materiał. Stosowany jest do budowy ogrodzeń, jako półprodukt do produkcji elementów architektury ogrodowej, na elewacje ścian zewnętrznych. Coraz częściej elementy z betonu architektonicznego goszczą we wnętrzach. Do wyboru są między innymi betonowe płytki ścienne o gładkiej lub strukturalnej fakturze 3D, blaty kuchenne, zlewy kuchenne i umywalki. Produkty z betonu architektonicznego mogą być zarówno szare, jak i kolorowe.