Jak wybrać dobre opony samochodowe

Jak wybrać dobre opony samochodowe

Motoryzacja

Zmiana temperatury i rozpoczęcie zimy to doskonały czas, aby wymienić opony letnie na zimowe. Nowe opony samochodowe w wersji zimowej mają specjalny projekt bieżnika.

Zalety opon zimowych

Opony zimowe mają wyższy stosunek „pustki do występu”, co oznacza, że między blokami bieżnika (występami) są większe rowki. Bloki bieżnika mają również nieregularne, ostre krawędzie. Gdy opona z szerokimi rowkami porusza się po ubitym śniegu, przecina ją i zgarnia część śniegu w puste przestrzenie na powierzchni opony, umożliwiając bieżnikowi bliski kontakt z drogą. Następnie prędkość opony wyrzuca śnieg z rowków. W ten sposób opony zimowe zapewniają bardziej agresywną przyczepność niż opony całoroczne.

Czy warto korzystać z opon używanych?

Jeśli chcesz, możesz dla oszczędności kupić używane opony zimowe. Najpierw sprawdź, czy mają odpowiedni rozmiar. Serię numerów można sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu lub bezpośrednio na bocznej ścianie istniejących opon w pobliżu obręczy. Jeśli nie masz pewności, czy rozważane opony mają odpowiedni rozmiar, skontaktuj się ze sprzedawcą opon. Po drugie, zmierz głębokość bieżnika za pomocą miernika. Możesz go odebrać w dowolnym sklepie z częściami samochodowymi. Ewentualnie poproś o to technika sklepu z oponami. Wykonaj pomiary w wielu miejscach w rowkach każdej opony. Po trzecie, upewnij się, że nie ma problemu z nierównomiernym zużyciem. Czy Twoje pomiary skrajni wykazały różnice głębokości między czterema oponami? Opony z czasem bardzo się zużywają. Jeśli różnica między dowolnymi dwiema oponami jest duża, zrezygnuj z zakupu. Jazda z niedopasowanymi oponami nie jest bezpieczna.