Po co nam kotwy?

Po co nam kotwy?

Budowa i remont

Kotwy do betonu są absolutnie niezbędne tam, gdzie łączone będą co najmniej dwa różne elementy wykonane z betonu. Beton ma bowiem bardzo wiele zalet, ale nie jest specjalnie przygotowany na łączenie różnych elementów. W praktyce potrzebny jest jakiś dodatkowy mechanizm łączenia i takim mechanizmem najczęściej są właśnie kotwy metalowe, chociaż oczywiście istnieją też alternatywy. Wykorzystuje się je jednak tylko w bardzo nietypowych sytuacjach, ponieważ kotwy do betonu to rozwiązanie uniwersalne, skuteczne, tanie i po prostu bardzo wygodne.

Zastosowanie kotew do betonu

Kotwy do betonu to narzędzia wyjątkowo proste. Typowe kotwy stalowe to efektywne mocowanie i łączenie elementów betonowych poprzez tworzenie specjalnych uchwytów, dzięki którym mogą one się ze sobą łączyć. Istnieje bardzo wiele typów szczegółowych takich kotew, dzięki czemu można dopasować ich rodzaj do warunków, w jakich musimy wykonać nasze elementy mocujące.

Najczęściej są to kotwy przykręcane lub kotwy, które odpowiednio prędzej zatapia się w betonie, co daje im maksymalną wytrzymałość i ułatwia umieszczenie ich w odpowiedniej pozycji.

Zabezpieczenie kotew do betonu

Beton to substancja bardzo specyficzna, która niejednokrotnie pojawia się w trudnych warunkach, co w praktyce oznacza, że wszystkie elementy wykorzystywane razem z betonem muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Najczęściej w tym celu stosuje się specjalne powłoki antykorozyjne, głównie cynkowe, dzięki którym problemem nie jest woda oraz wiele innych substancji o charakterze utleniaczy. Wykorzystując takie techniki zabezpieczenia kotew, można wykonywać połączenia elementów betonowych w trudnych warunkach i na świeżym powietrzu.