Budowanie domów energooszczędnych to z jednej strony tworzenie takich budynków, które trąca możliwie mało energii w związku po prostu z tym, że istnieją. Z drugiej strony, budowa domów energooszczędnych to tworzenie domów, które niezbędną im energię będą czerpały ze źródeł odnawialnych. Mowa tu o trzech podstawowych źródłach.
Źródło pierwsze – pompy ciepła
Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie różnicy temperatur w ziemi lub w przydomowej studni głębinowej. Budowanie domów energooszczędnych z tym rozwiązaniem nie zawsze jest możliwe, gdyż wymaga albo dużej otwartej przestrzeni, albo dość głębokiego wykopu. Nie zawsze można się głęboko wbić w ziemię.
Źródło drugie – rekuperacja
Rekuperacja to element wentylacji, w którym następuje wymiana cieplna między powietrzem wychodzącym i wchodzącym. Budowa domów energooszczędnych w podejściu pasywnym zawsze wymaga rekuperacji, chociaż można zaznaczyć, że nie każda budowa domu energooszczędnego zawsze obejmuje rekuperację. Ten mechanizm jest ważny, ale wiele osób wciąż do niego nie jest przekonane.
Źródło trzecie – fotowoltaika
Domy energooszczędne coraz częściej korzystają z fotowoltaiki. Budowa domu wcale nie musi być modyfikowana pod realizację tego celu, ponieważ domy energooszczędne mogą posiadać instalacje fotowoltaiczne zamontowane obok nich, na dachu garażu wolnostojącego lub bezpośrednio na ziemi.
Instalacje montowane na dachu także nie są żadnym problemem, chociaż te przydomowe pozwalają na łatwy dostęp do nich, proste usuwanie brudu czy śniegu, a także łatwiejsza konserwację razie jakichś awarii. Wadą jest tu oczywiście kradzież odrobiny miejsca.