Jaką drukarkę etykiet wybrać dla laboratorium medycznego?

Jaką drukarkę etykiet wybrać dla laboratorium medycznego?

Przemysł

Laboratorium medyczne jest miejscem, w którym oznacza się etykietami samoprzylepnymi probówki i inne pojemniki z materiałem biologicznym do badań. W związku z powszechnym i bardzo intensywnym wykorzystaniem drukarek etykiet, które nanoszą na nalepki kody kreskowe i dane pacjentów, ważny jest odpowiedni dobór drukarki etykiet przy zakupie.

Przenośne drukarki etykiet – kiedy się sprawdzą?

W małych punktach pobrań krwi zwykle brakuje miejsca, aby ustawić i typowy sprzęt biurowy, i większą drukarkę naklejek na probówki. Nieduże, przenośne drukarki etykiet, które wydrukują kod kreskowy oraz odpowiednio zaszyfrowane dane pacjenta, będzie idealnym rozwiązaniem dla niewielkich gabinetów. Drukarki etykiet powinny również znaleźć się na wyposażeniu zespołów ratunkowych pogotowia – łatwo wówczas oznakować materiał pobrany np. w miejscu wypadku, aby błyskawicznie dostarczyć go do laboratorium i jak najszybciej otrzymać wynik badania.

Drukarka termiczna czy termotransferowa?

W przypadku pierwszego ze sprzętów wydruk odbywa się na specjalnym papierze termicznym, na który nagrzana głowica drukarki przenosi dane do wydruku. W międzyczasie musi zajść reakcja termochemiczna, dzięki której wzór na etykiecie robi się widoczny i czytelny. Niestety taki papier bywa nawet kilkukrotnie droższy niż w przypadku kolejnego nośnika, jakim jest zwykły papier samoprzylepny (używany w przypadku drukarki termotransferowej). Tego rodzaju nadruk jest odporny na ścieranie, i co bardzo istotne, można nanosić go na różne rodzaje nośników. Pod względem kosztu eksploatacji drukarka termotransferowa jest znacząco tańsza, choć początkowa cena zakupu w ogóle na to nie wskazuje.