Kupujemy fugę do płytek

Kupujemy fugę do płytek

Budowa i remont

Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał do wykańczania ścian i podłóg w kuchniach oraz łazienkach. Ostatnim etapem wykończenia okładziny z płytek ceramicznych jest wypełnienie szczelin fugą. Obecnie w sprzedaży znajdują się fugi do płytek różnych rodzajów i w różnych kolorach. Wybranie tej odpowiedniej może okazać się nie łatwym zadaniem.

Jaką rolę pełni fuga do płytek?

Fugi do płytek pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną.  Z jednej strony fugi do płytek stanowią ostateczne wykończenie ceramicznej okładziny, z drugiej zaś zapobiegają przedostawaniu się pod płytki wilgoci. W efekcie chronią ściany i podłogi przed rozwojem grzybów i pleśni.

Fugi do glazury dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Z łatwością więc można wybrać fugę, która najlepiej pasuje do płytek. W sprzedaży znajdują się dzisiaj nie tylko klasyczne, zwykłe fugi do glazury, ale także dekoracyjne. Fugi do glazury dekoracyjne mogą mieć w swoim składzie na przykład brokat.

Jakie zaprawy do fugowania są dostępne na rynku?

Zaprawy do fugowania są zróżnicowane nie tylko pod względem kolorów, ale także rodzajów. Z uwagi na mnogość rodzajów zaprawy do fugowania powinno dobierać się przede wszystkim pod względem miejsca, w którym płytki są ułożone. Inne zaprawy do fugowania muszą zostać użyte w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, a inne wewnątrz, a jeszcze inne na zewnątrz budynku.

Fugi do terakoty, która jest ułożona w korytarzu czy garażu muszą być odporne na obciążenia mechaniczne. Z kolei fugi do terakoty na tarasach, balkonach i schodach wejściowych powinny być odporne na zmienne warunki pogodowe oraz wilgoć.