Jaką fugę kupić do płytek?

Jaką fugę kupić do płytek?

Budowa i remont

Płytki ceramiczne od lat należą do bardzo popularnych materiałów wykończeniowych. Wykańcza się nimi ściany i podłogi w kuchniach oraz łazienkach. Ważnym elementem wykończenia ceramicznych okładzin jest fuga. Jakie można wybrać fugi do płytek?

Jakie są rodzaje fug do płytek?

Fugi do płytek to obecnie bardzo szeroka kategoria produktów. Wyróżnia się wśród nich fugi cementowe, epoksydowe, cementowo-epoksydowe. W sprzedaży znajdują się również fugi do płytek na bazie cementów, które zostały uszlachetnione tworzywami sztucznymi.

Najbardziej popularne są fugi do glazury cementowe. Fugi do glazury cementowe doskonale nadają się do wypełniania szczelin między płytkami o małych wymiarach. Fugi do glazury cementowe nie powinny być stosowane w miejscach, w których będą narażone na nieprzerwany kontakt z wodą. Tam, gdzie płytki mają stały kontakt z wodą bardzo dobrze sprawdzą się fugi epoksydowe. Wszystkie fugi pakowane są w worki albo wiaderka o różnej pojemności.

Jaką fugę do płytek wybrać?

Zaprawy do fugowania dobiera się biorąc pod uwagę wielkość płytek i miejsce, w którym są one ułożone. W sprzedaży dostępne są zaprawy do fugowania, które mogą być stosowane wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

Odporne na wilgoć i niskie temperatury zaprawy do fugowania świetnie sprawdzają się do fugowania płytek na tarasach, balkonach, schodach zewnętrznych. Fugi do terakoty pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Fugi do terakoty dostępne są w różnych kolorach. Oznacza to, że fugi do terakoty dobiera się na sadzie kontrastu albo podobieństwa do odcienia terakoty.